PIROTECHNIKA s.c.


Kontakt:
PIROTECHNIKA s.c.
ul. Armi Krajowej 23
Piaseczno 05-500
tel.kom: 798987901
fax.:987765542
pirotechnika@gmail.com


Zapraszamy do: Ewidencja czasu pracy

symbolika pokazów pirotechnicznych

Od momentu kiedy się pojawiła technologia produkcji materiałów pirotechnicznych, fajerwerki fascynowały i wzbudzały zachwyt wśród oglądających pokazy. Na przestrzeni setek lat człowiek przypisał fajerwerkom wiele symbolicznych znaczeń. Gra światła i cienia miała symbolizować wewnętrzną walkę człowieka, który jak donoszą karty historii od zawsze zmagał się z wewnętrznymi rozterkami dotyczącymi sposobu życia i postępowania.
W średniowieczu i renesansie, kiedy grzech (w pojmowaniu kościoła katolickiego) tak silnie oddziaływał na psychikę ludzką, fajerwerki robiły szczególne wrażenie na widzach tamtych czasów.
Mrok nocy, symbolizował ciemną stroną życia. Egzystencji, która w tamtych czasach dotkliwie naznaczona była wojnami, nieuleczalnymi chorobami i śmiercią. Fajerwerki na ciemnym niebie, były niczym rozbłyski szczęścia. Przywracały nadzieję i zdawały się mówić, że jeszcze nie wszystko stracone. Że życie ludzkie jest warte tego, by je przeżyć, choć nie zawsze jest pełne szczęścia i spontanicznie-radosnych zdarzeń.
Z drugiej jednak strony, pokazy sztucznych ogni w swoisty sposób symulowały destrukcje i zniszczenie. Huk, jaki towarzyszy wybuchom fajerwerków, przypomina dźwięk eksplodującej armaty, a to już nasuwa cały szereg skojarzeń związanych z tematyką wojenną. Zwłaszcza, że widowiskowe efekty jakie widzimy na pokazach sztucznych ogni zawdzięczamy spalaniu się saletry. A ogień jak to zauważył jeden filozof „żyje życiem tego co spala”.
Momentalność trwania pokazów sztucznych ogni, przypomina również przemijalność ludzkiego życia. Życia, które choć tak cenne trwa niezwykle krótko. Splendor narodzin, gasi cicha śmierć.